Nevíte, jaké boty pro první krůčky vašeho dítěte vybrat? Jde vám hlava kolem z protichůdných názorů na internetu, jako jsou dítě musí chodit naboso, nejlepší jsou barefoot, dítě potřebuje pevnou botu, která nohu formuje... Každá maminka chce pro své dítě to nejlepší, abychom vám rozhodování ulehčili, sepsali jsme pár rad zaměřených na výběr prvních botiček, které vychází nejen z našich dlouholetých zkušeností prodeje dětské obuvi a přednášek podiatrických odborníků, ale také z toho, co je pro dítě opravdu dobré.
Jak se vyvíjí dětská noha
Dřív, než se pustíte do výběru a nakupování prvních botiček, podívejme se, jak se vlastně dětská noha vyvíjí. Do tří let je dětská noha tvarově plná díky tukovému polštáři, podélná klenba se teprve vyvíjí a stává se zřetelnou až okolo třetího roku dítěte. V tomto věku je velmi zdravá chůze naboso či v barefoot botičkách, ale pouze po přírodním měkkém terénu (to není asfalt, beton ani dlažební kostky). Taková chůze podporuje optimální vývoj a trénink svalů chodidla. Naopak při chůzi po tvrdém a rovném terénu se pro správný vývoj dětské nohy doporučuje kvalitní a pevná dětská obuv.
Podle čeho vybrat první dětské boty
A jak by taková kvalitní obuv měla vypadat? Během výběru dětských botiček se zaměřte na 6 základních bodů, které si dobře prohlédněte.
1. Pevný opatek
U dětské obuvi je důležitý pevný opatek, který při zatížení udrží kolmé postavení paty k podložce. Zmáčkněte zadní část botičky nad podešví. Pokud jde lehce promáčknout, této obuvi se vyhněte.
2. Prostor v obuvi
Každé dítě má jinak tvarované prstíky a jinak široké chodidlo. Aby nedocházelo k deformitám, je ideální vyndat stélku z obuvi, dítě na ni postavit, chodilo na ní správně srovnat a zatížit. Pokud prstíky přesahují v šířce mimo stélku, hledejte obuv s prostornější, širší špičkou. Malá úzká bota deformuje chodidlo, celkové postavení nohy v botě a vznikají fyziologické změny nohy. Naopak dětičky s úzkou nožičkou v širokých velkých botách při chůzi zatínají prstíčky, aby si obuv „přidržely“ a nožička jim v botě „neplavala“. To rovněž může vést k budoucím problémům s chodidly. Věnujte tomuto kroku výběru velkou pozornost.
3. Pružná podešev
Každá bota musí mít pružnou (ohebnou) podešev v místě ohybu chodidla. Bota musí kopírovat přirozený pohyb plosky nohy.
4. Tlumící nášlapné síly
V dětském věku je nožička tvořena chrupavčitou tkání, proto je velmi důležitá kvalitní podešev, která tlumí nárazy do patní kosti při chůzi na tvrdém městském povrchu. Pro chůzi po pevných površích, jako jsou dlažba, beton nebo asfalt, není vhodná barefoot obuv.
5. Kvalitní materiály
Obuv musí být lehká. Nejkvalitnější botičky jsou samozřejmě z přírodní kůže. Ideální jsou i boty opatřené membránou, která nepropustí do obuvi vodu, ale nechá nohu v botě „dýchat“ – vlhko může ven. V obuvi z koženky se dětem nadměrně potí chodidla.
6. Nezapomeňte na nadměrek
Obuv kupujte vždy větší s nadměrkem cca 12 mm až maximálně 15 mm. Nadměrek se měří vždy před nejdelším prstem na noze, což je u většiny populace palec. U dětí, které ještě nemají dostatečnou stabilitu chůze, nevolte maximální nadměrek. Děti pak často zakopávají. Chodidlo dítěte měřte ve stoje v zatíženém stavu. Nejlépe ho změříte na stélce, kterou vyndáte z obuvi. Nebo můžete dítě nechat stoupnout na papír, nohu mu ve stoje obkreslete a potom můžete změřit délku i šířku chodidla. Podle těchto rozměrů víte, jak velkou stélku mají mít nové boty.
Boty pro první krůčky aneb barefoot ano, či ne?
Názory na barefoot pro děti jsou velmi odlišné. Mnozí chůzi naboso zatracují, jiní na ni nedají dopustit. Odborníci, jako jsou ortopedové a podiatři, říkají, že velmi záleží na terénu, po kterém dítě chodí, a intenzitě nošení. Má-li dítě zdravá chodidla, nemá flexibilní plochou nohu, uvolněná vaziva nebo deformitu nohou a bude mít barefoot obuv pouze na chůzi v přírodním prostředí, není s používáním této obuvi žádný problém. Barefoot nejsou vhodné pro chození po asfaltu, betonu a dlažbě, protože netlumí nárazy, které mohou dětskou nohu z chrupavčité tkáně poškodit.
Dlouhodobé nošení barefoot botiček chodidlo rozšiřuje a děti pak mají problém obout zimní botičky, protože je tlačí. Maminky se tím dostávají do začarovaného kruhu a dětem musí pořizovat barefoot i na zimu, bohužel takové boty nikdy nebudou dobře izolovat od chladu. V prodejně hned poznáme děti, které chodily celé léto bosé. Proto doporučujeme nejen po vzoru odborníků, ale i na základě zkušeností našich zákazníků, dětské botičky pro první krůčky střídat dle terénu a potřeb dítěte.