Každý rodič ví, jak je správně zvolená obuv důležitá pro vývoj nohou dítěte. Nejenže je klíčová pro pohodlí a zdraví nohou, ale také může pomoci v prevenci budoucích zdravotních problémů.
Jak ale vybrat správnou dětskou obuv? Jak správně vyzkoušet obuv? Jak poznám, že dítěti boty sedí? S jak velkým nadměrkem pro růst chodidla mám počítat? Jakou obuv mám pro dítě zvolit? Barefoot nebo klasické boty?
V dnešní uspěchané době se nám nechce obíhat prodejny s obuví. Někde jsou samoobslužné, jinde není správně proškolená obsluha, jinde Vám budou vnucovat názor, že barefoot je nejlepší volba. A tak zvolíte nákup dětské obuvi přes e-shop, ale nejste si jisti, že jste zvolili správnou obuv. Jak si s tím vším poradit?
1. Nenechte se ovlivnit reklamou a „barefoot mánií“. Rozhodněte se podle Vašeho zdravého rozumu. Když se Vaše dítě pohybuje v přírodě, je barefoot dobrou volbou, ale myslete na to, že pokud Vaše dítě bude dlouhodobě chodit v barefoot obuvi, dojde k rozšíření chodidla a ke klasické obuvi se již nikdy nevrátíte. Do města a na tvrdé povrchy volte obuv klasickou.
Základní informace ortopedů a podiatrů (diagnostika a léčba nemocí nohou) k nošení BAREFOOT OBUVI – chůze naboso:
- Vyvarovat se chození naboso tam, kde je předpoklad tvrdého a rovného povrchu (beton, asfalt, dlažba).
- Pokud děti chodí bosi po tvrdém rovném terénu, dochází k abnormálnímu přetěžování přednoží a k únavě vazů a šlach, které přednoží formují. Může docházet k deformitám nohou.
- Výběr správného terénu je u bosé chůze klíčový. Vhodná je chůze po písku, oblázcích, kamíncích, po drnech, trávě a podobných nerovných površích – děti si zpevňují nožní klenby.
- Barefoot nosit pouze se správnou technikou chůze – ne při špatném držení těla, při nadváze (doporučuje se porada s ortopedem nebo podiatrem).
- U dětí, které nosí pouze barefoot obuv, dochází vlivem abnormálně široké obuvi v prstové části k rozšíření nohy, které se objeví až později, kdy je již nemožné najít jinou obuv, nežli barefoot.
2. Pro správné zvolení velikosti u celoroční a zimní obuvi je ideální vyndavací stélka z obuvi. Většina výrobců kvalitní dětské obuvi má stélky vyndavací, ale u nové obuvi bývá náročné ji vyndat. Nejlepší místo pro podebrání je na vnitřní straně obuvi uprostřed klenby.
Dítě pak postavte na stélku tak, aby pata seděla správně na konci s hranou stélky. Před palcem nebo před nejdelším prstem, což někdy může být i ukazováček, by měl zůstat nadměrek cca 1 cm pro růst chodidla v průběhu sezóny. Některé stélky mají od výrobce na stélce vyznačeno, kam by měl ideálně nejdelší prst dosahovat. Např. výrobce Superfit má u některé celoroční obuvi vyznačen na stélce jak maximální, tak minimálnínadměrek, mimo který by chodidlo při nákupu obuvi nemělo přesahovat nebo naopak, kam musí dosahovat.
Nezapomeňte dítěti stojícímu na stélce mírně přimáčknout nárt pro maximální prodloužení prstů. Menší děti mívají tendenci mírně krčit prsty. Na chodidle zároveň vidíte, zda výrazně nepřesahuje šíři na stélce. Zaměřte se na nejširší část chodidla v oblasti prstů (v oblasti kloubu palce). Pokud na každé straně chodidlo výrazněji přesahuje přes stélku, může mu být bota úzká. Myslete však na to, že většina bot se nad stélkou mírně rozšiřuje. O kolik, to poznáte pohledem do vnitřku obuvi.
Při vracení stélky zpět do obuvi zkontrolujte, zda jste ji správně vsunuli až do špičky.
Je možné zároveň vyndat stélku z obuvi, kterou dítě právě nosí, ale začíná mu být malá. Starou a novou stélku porovnat, zda na nové stélce bude dostatečný nadměrek pro růst chodidla.
Pokud objednáváte přes e-shopy, je pak ideální vybrat prodejce, který má změřeny délky stélek. Běžným číslováním obuvi se nelze přesně řídit. Různí výrobci mohou mít odlišné délky vnitřku obuvi.
3. Zkoušení obuvi má několik zásadních kroků. Nejprve se zaměřte na to, zda dítě, které se již bude samo obouvat, dokáže botu správně rozevřít – povolit dostatečně suché zipy nebo šněrovadla pro snadné prozutí.
Pokud má dítě větší nadměrek u celoroční nízké obuvi, naučte dítě vrátit nohu do paty a pak teprve botu zapínat. Standardně při obouvání bot s nadměrkem dítě „zajede“ prsty do konce přední části bot, pak je nesprávně zapne a nadměrek mu zůstane za patou. V tomto případě se mu boty budou při chůzi za patou pohybovat, vyzouvat nebo třením způsobovat puchýře.
Naučte děti povytáhnout a srovnat správně jazyk, pak teprve zapínat.
Špatné zapínání suchých zipů bývá nejčastější problém. Děti, které nepoužijí obě ruce při zapínání zipů, obuv správně nezafixují k noze. Je potřeba, aby si jednou rukou přidržely kovovou sponku, kterou je zip protažený a druhou rukou utáhly suchý zip směrem do boku a teprve pak tahem přiložily na druhou část zipu. Většina dětí dělá chybu v tom, že suchý zip utahuje směrem nahoru k obličeji, čímž botu dostatečně neutáhne.
Než poprvé vyrazíte v nových botách ven, nechte v nich dítě chvíli doma chodit, zda se neukáže nějaký problém. U malých dětí zkontrolujte, zda na nožičkách nemají otlaky nebo zarudlá místa. U letních bot zkontrolujte, jestli jim nebudou prolézat prsty bočními otvory, až za horkých letních dnů vyrazí ven bez ponožek.
4. Nadměrek u dětských bot je stále diskutované téma. Co je ideální nadměrek, to Vám přesně nikdo nepoví. Každému dítěti v různém věku roste noha jinak rychle, někdy se půl roku nehne, pak rychle poskočí o dvě čísla.
Všeobecně platí, že malé děti, které nemají dobrou stabilitu chůze, zakopávají při větším nadměrku. U těchto dětí se doporučuje nadměrek maximálně do 1 cm. Velké děti, které si sami řeknou, jak jsou jim boty pohodlné, mohou mít nadměrek až do 1,5 cm maximálně. Velký pozor si však dejte s nadměrkem u barefoot obuvi, kdy díky široké špici se stává, že si děti boty „přidržují“ zatnutými prsty při chůzi, čímž může docházet k nevratnému poškození chodidla. Zkuste si sami chodit v botách o dvě čísla větších a ještě širokých…
U zimních a kotníkových bot mohou mít děti nadměrek větší, jelikož se nosí silnější ponožky a boty jdou lépe zafixovat k noze. Menší nadměrek volte rozhodně u domácí obuvi a nízkých bot. A pamatujte také na průběžnou kontrolu velikosti bot. Malé děti jsou schopné chodit i se skrčenými prstíky. Nejlépe je vidět na vyndané stélce, kde je „vyšlapaný“ otlak palce. Pokud je otlak již 2 mm od konce stélky, znamená to, že při chůzi se dítě již dotýká přední hrany obuvi a je nejvyšší čas pořídit nové boty. Noha se totiž za chůze prodlužuje cca o 2 mm.
5. I ponožky mají zásadní vliv na pohodlnou chůzi. Velké ponožky se můžou shrnout do určitého místa a způsobit otlaky. To samé může způsobit výrazný šev na boku ponožek v oblasti prstů. Do kotníkových bot vždy používejte ponožky vyšší, než je bota. Tření jazyku o kůži při chůzi může být některým dětem nepříjemné. Na zkoušení obuvi vždy použijte čisté ponožky. Pokud vyrazíte na nákup obuvi do kamenné prodejny, nezapomeňte si vzít s sebou náhradní ponožky, obzvláště pro děti s výraznou potivostí nohou. V silonkových ponožkách, které v prodejně dostanete na zkoušení, nebude dětem chůze ve zkoušených botách pohodlná.
Pokud se rozhodnete pro nákup dětské obuvi přes e-shop, můžete mrknou i na naši nabídku.